+48 94 318 42 12
spmalechowo@malechowo.pl

Wrześniowy czas to w malechowskiej "podstawówce" nie tylko powrót uczniów rozpoczynających nowy rok szkolny . To także okazja do wspominania, rozmów i działań upamiętniających Patrona.

28 września minęła 16. rocznica nadania szkole imienia majora Ryszarda Markiewicza, ps. "Mohort". O wartościach, które cenił pierwszy kierownik polskiej placówki oświatowej założonej w Malechowie po zakończeniu II wojny światowej, warto mówić, pokazywać je w inicjatywach i działaniach z uczniami i na ich rzecz. Patriotyzm, szacunek, oddanie, lojalność, zaangażowanie czy konsekwencja w dążeniu do celu to tylko nieliczne walory towarzyszące "Mohortowi" - żołnierzowi, nauczycielowi i sportowcowi przez całe życie.

W tym roku uczniowie starszych klas świętowali Dzień Patrona w Forcie Marian, korzystając z gościnności pani Marty i Mariana Laskowskich. Na wstępie właściciel pokaźnej kolekcji eksponatów muzealnych opowiedział o najciekawszych "perełkach" swojej kolekcji, które pochodzą z czasów II wojny światowej. Młodzież miała okazję obejrzeć z bliska pojazdy, czołgi, działa oraz elementy garderoby żołnierzy walczących w latach 40 ubiegłego wieku. Kolejnym punktem przedsięwzięcia był przygotowany przez p. Mariusza Małysza XIII. Memoriał biegowy im. majora Markiewicza, w którym uczestniczyli uczniowie z klas IV-VII. Zwycięzcy uhonorowali zostali medalami oraz pamiątkowymi dyplomami.

Piękne słoneczne przedpołudnie zakończyła ostatnia atrakcja przygotowana przez Radę Rodziców we współpracy z p. Elizą Wróblewską - Hencel. Na wytrwałych biegaczy czekała pyszna wojskowa grochówka oraz kiełbaska z ogniska. Klimatyczna sceneria była okazją do rozmów, zabaw, gier, rozwiązywania zadań związanych z życiorysem Patrona.

Ogromne podziękowania za ugoszczenie nas i umożliwienie przeprowadzenia przedsięwzięcia na terenie Fortu Marian kierujemy do państwa Laskowskich.

Radzie Rodziców dowodzonej przez p. Joannę Golik dziękujemy za wsparcie finansowe i osobowe.