+48 94 318 42 12
spmalechowo@malechowo.pl

W dniach 17-18 listopada 2018r. w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej odbyła się XI. edycja Międzynarodowych Zawodów Robotów Sumo Challenge. Ta impreza każdego roku przyciąga setki uczestników, którzy mogą zaprezentować swoje umiejętności budowy i programowania robotów, startując w około 20 różnych konkurencjach. W tym roku po raz pierwszy w zawodach uczestniczyła młodzież ze Szkoły Podstawowej w Malechowie, reprezentowana przez 20 uczniów z prawie wszystkich klas podstawówki i gimnazjum pod opieką p. Dariusza Bartosa i p. Dominika Wroscha.

Nasi zawodnicy wystartowali w dwóch konkurencjach: Lego sumo i Lego linefollower, w których wystawili łącznie 13 konstrukcji: 8 w sumo i 5 followerów. Formuła imprezy, pozwalająca na stosownie dowolnej ilości czujników i silników w konstrukcjach, była dla nas nowym doświadczeniem, bo do tej pory startowaliśmy w zmaganiach, gdzie do budowy robota, była ściśle określona ilość części elektronicznych i napędowych. Mimo tego nie byliśmy przysłowiowymi chłopcami do bicia, w konkurencji Lego linefollower Kacper Hencel i Jarosław Poborski zajęli 4 miejsce, a w Lego sumo na 56 startujących robotów miejsca punktowane od 9 do 13 zajęli: Arkadiusz Herba, Konrad Godzieba i Adam Golik, Julia Poborska i Karolina Koźmińska, Julia Zawadzka i Patrycja Ziółkowska oraz Filip Drozd, Milena Procajło i Julia Góral. Choć tym razem obyło się bez podium, to jednak poczuliśmy smak rywalizacji z zawodnikami z takich ośrodków jak: Warszawa, Łódź, Wrocław, Opole, Rybnik, Białystok, z którymi walczyliśmy jak równy z równym.

Cieszy nas niezmiernie fakt, że tak wielu uczniów zaangażowało się w przygotowania do zawodów i aktywnie w nich uczestniczyło. Widzimy rosnące zainteresowanie robotyką i programowaniem w naszej szkole, dlatego już teraz zastanawiamy się, jak powiększyć naszą bazę zestawów Lego Mindstorms, aby jeszcze więcej osób mogło swobodnie realizować swoje pomysły i pasje.

Mamy teraz sporo czasu na analizę i przygotowania do wiosennych edycji zmagań robotów, z których jedne odbędą się w Szkole Podstawowej w Malechowie. Będziemy chcieli też zorganizować w zimowych miesiącach „nockę z robotyką” i skupić się na niuansach związanych z oprogramowaniem robotów, aby były jeszcze skuteczniejsze na ringu.