+48 94 318 42 12
spmalechowo@malechowo.pl

W dniach 6-10 maja uczniowie trzecich klas gimnazjalnych ze Szkoły Podstawowej w Malechowie uczestniczyli w wycieczce do Krakowa, Zakopanego i Słowacji w Tatrach Wysokich.

Pierwszy dzień w Białym Dunajcu przywitał nas opadami śniegu, który utrzymał się do następnego dnia. Pomimo zmiennej pogody wybraliśmy się na relaks w termach podhalańskich „Gorący Potok” w Szaflarach. Tam wszyscy uczestnicy mieli okazję wyszaleć się w wodzie i popływać pod bacznym okiem ratowników.

Drugiego dnia wyruszyliśmy do stolicy Tatr, Zakopanego. Przeszliśmy grzbietem Gubałówki w kierunku Butorowego Wierchu i zjechaliśmy koleją krzesełkową do Kościeliska. Widoki były przepiękne. Jednym z punktów programu był spacer po najsłynniejszej ulicy stolicy Tatr – Krupówkach, na których można było spróbowaliśmy oscypków i zakupić pamiątki. Mimo pochmurnej pogody, wszystkim dopisywały wspaniałe humory. Uczniowie odwiedzili także jedną z najsłynniejszych polskich nekropolii –Stary Cmentarzyk na Pęksowym Brzyzku, a na nim mogiły wybitnych ludzi związanych z Polską i Podhalem.

Trzeci dzień to całodzienna wycieczka na Słowację w Tatry Wysokie, Strybske Pleso- Tatrzańska Łomnica. To były niezapomniane wrażenia i widoki zapierające dech w piersiach. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Pieniński Park Narodowy. Widzieliśmy Koronę Zapory w Niedzicy, Zamek w Czorsztynie, Przełom Białki, skałki wspinaczkowe.

W czwartek tuż po śniadaniu wyjechaliśmy do Krakowa. Obejrzeliśmy Zamek Królewski, Katedrę na Wawelu, Rynek Główny, Dzwon Zygmunta, Dziedziniec, Sukiennice oraz Smoczą Jamę. Następnie weszliśmy do kościoła Mariackiego, w którym oczarował nas Ołtarz Wita Stwosza. A potem już tylko spacery po rynku, zakupy w Sukiennicach i rozkoszowanie się niepowtarzalnym klimatem tego miasta.

Podczas tej wycieczki pozyskaliśmy nową wiedzę oraz zobaczyliśmy piękne zakątki Polski i Słowacji. Wyjazd uświadomił nam, jak wiele niezwykłych miejsc, które warto zwiedzić, znajduje się w naszym kraju.