+48 94 318 42 12
spmalechowo@malechowo.pl

W czwartek, 15 maja 2019r., w Słupskim „Elektryku” odbyła się V edycja turnieju robotów „RobotS”. 25 uczniów naszej szkoły, pod opieką p. Dariusza Bartosa i p. Dominika Wroscha, reprezentowanych przez przedstawicieli prawie wszystkich klas (od pierwszej szkoły podstawowej do trzeciej gimnazjum), wystartowało w tej imprezie po raz drugi. W tym roku przystąpiliśmy do zmagań w 4 konkurencjach: Lego sumo, Lego linefollower dragster, Lego dragster i Lego juniorboot. Łącznie wystawiliśmy w zawodach 18 konstrukcji, które przez ostatnie tygodnie były budowane i programowane przez naszych podopiecznych, między innymi na zajęciach z robotyki i programowania realizowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego „Rozwijamy Kompetencje Kluczowe uczniów Gminy Malechowo”.

Nasi reprezentanci zdominowali słupskie zawody, zdobywając większość premiowanych miejsc oraz wiele nagród. W konkurencji Lego sumo, w której roboty walczą na arenie przypominającej „dojo”, a zwycięzcą zostaje robot, który wypchnie przeciwnika poza arenę, zdobyliśmy całe podium. Pierwsze miejsce, podobnie jak w zeszłym roku, zdobył Szymon Żurowski i jego robot „Teledynia”, drugie przypadło Arkadiuszowi Herbie z robotem „Gruby”, a trzecie zdobyła Julia Poborska i robot „Mohort”. W tej konkurencji wystawiliśmy aż 9 konstrukcji i warto podkreślić, że ani jeden z naszych robotów nie przegrał walki z żadnym reprezentantem z innej szkoły. To pokazuje, jak wiele doświadczenia zdobyliśmy przez ostatni rok. Dzięki systematycznej pracy i startom w różnych zawodach, odnieśliśmy sukces.

Całe podium należało również do nas w drugiej rywalizacji dla najmłodszych - Lego juniorboot, w której robot kroczący musiał pokonać odległość 8 m w jak najkrótszym czasie. Pierwsze miejsce zdobyła Julia Góral z robotem „Emu”, drugie przypadło Milenie Procajło i robotowi „Walking dead”, a trzecie Lenie Włodarczyk obsługującej robota „Lena”. Nasze konstrukcje uzyskały czasy ponad dwukrotnie krótsze niż pozostali uczestnicy.

W trzeciej konkurencji Lego linefollower dragster, w której robot musiał w jak najkrótszym czasie pokonać ok. 30 metrowy tor wzdłuż wyznaczonej linii, wykonać pętlę na końcu, a następnie wrócić wzdłuż tej samej linii, pierwsze miejsce zdobyli Igor Puścian i Krystian Wawrzyniak i ich robot „Ares”. Co ciekawe, pozostałe nasze 2 roboty również uzyskałyby czasy na podium, jednak ich najlepsze przejazdy były w fazie eliminacji i nie zostały zaliczone w klasyfikacji końcowej.

W ostatnim pojedynku Lego dragster, robot miał przejechać jak najszybciej odległość 15 metrów. Nasz reprezentant, Tobiasz Giś, uzyskał drugie miejsce ze swoim robotem „Szybki i wściekły”, a pozostałe dwa pojazdy uplasowały się na miejscach piątym i szóstym. Można powiedzieć, że nasi przeciwnicy mieli nad nami lekką przewagę technologiczną w tej konkurencji, ale dzięki przemyślanym rozwiązaniom konstrukcyjnym, nieco ją zniwelowaliśmy.

Zawody w Słupsku były dla nas swego rodzaju udanym sprawdzianem przed Międzynarodowym Turniejem Robotów organizowanym na Politechnice w Białymstoku, który jest ostatnim celem naszych startów w tym roku szkolnym. Impreza odbędzie się 25 maja 2019 roku, liczymy, że na niej również zaprezentujemy się z jak najlepszej strony.