+48 94 318 42 12
spmalechowo@malechowo.pl

Szanowni Rodzice!

Uprzejmie proszę o niezwłoczne przysłanie informacji o kwarantannie Państwa dzieci oraz przypadkach potwierdzonych zarażeń Covid – 19 u Państwa lub dzieci pod numer tel. 943184212, 793630722

Kierując się sentencją S. Jachowicza „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie”, wychowawcy klasy IV i V postanowili pokazać swoim podopiecznym jedno z najpiękniejszych miast naszej ojczyzny – Toruń. Z uśmiechem na twarzach i śpiewem na ustach wyruszyliśmy z Malechowa ku nowej przygodzie.

Toruń przywitał na piękną pogodą, która, jak na zawołanie, pozwoliła nam zwiedzić Stare Miasto - najstarszą część Zespołu Staromiejskiego oraz Zamek Krzyżacki z XIII/XIV wieku. Uczniowie byli oczarowani malowniczymi uliczkami, uważnie słuchali wyjaśnień pani przewodnik, która starała się przekazać jak najwięcej informacji dotyczących najcenniejszych zabytków miasta. Zobaczyliśmy m.in.: Ratusz Staromiejski, Katedrę śś. Janów, a w niej chrzcielnicę Mikołaja Kopernika, dom wybitnego astronoma, gotyckie spichrze oraz mury obronne. Przy krzywej wieży każdy chciał pokonać prawo grawitacji, próbując utrzymać się przy ścianie, której odchył wynosi 136 cm. Pod koniec pierwszego dnia, zaopatrzeni w pierwsze pamiątki, ruszyliśmy na warsztaty piernikowe. Poznaliśmy historię wypieku tych słodkości, ich skład, najpopularniejsze przyprawy. Każdy miał okazję własnoręcznie wykonać pierniki.

Drugi dzień pobytu rozpoczął spacer nadwiślańskim Bulwarem Filadelfijskim, następnie upłynął na wiedzowych doznaniach. Był więc naukowy zawrót głowy w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz emocjonujący seans w planetarium. Ostatnie chwile w Toruniu spędziliśmy na starówce. Jeszcze tylko spojrzenie na pomnik Kopernika, Dwór Artusa, statuetkę Flisaka i Wisłę. Pełni wrażeń ruszyliśmy w drogę powrotną.

Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że to był wspaniały czas, który pozwolił nam poznać kolejny piękny zakątek Polski, spędzić wspólnie czas oraz zacieśnić klasowe więzi.