+48 94 318 42 12
spmalechowo@malechowo.pl

W sobotę, 25 maja 2019 r., na Politechnice Białostockiej odbyła się VIII edycja międzynarodowego turnieju robotów EastROBO, podczas którego w różnych kategoriach rywalizowało ze sobą 138 robotów. W tym roku po raz pierwszy w tej imprezie wzięło 23 uczniów Szkoły Podstawowej w Malechowie pod opieką p. Dariusz Bartosa i p. Dominika Wroscha. Razem z nami, jako obserwatorzy, pojechali również uczniowie ze SP w Ostrowcu pod opieką p. Anny Wrosch i ze SP w Lejkowie pod opieką p. Daniela Wersa.

Impreza w Białymstoku była dla nas bardzo udana. Wzięliśmy udział w czterech konkurencjach przeznaczonych dla robotów zbudowanych z Lego i w dwóch z nich odnieśliśmy sukces, zdobywając łącznie 5 miejsc na podium oraz cenne nagrody.

W kategorii Lego sumo junior, w której roboty o maksymalnych wymiarach 25x25 cm i masie do 2 kg walczyły na arenie, nasze konstrukcje okazały się najlepsze, zajmując całe podium i tocząc wyrównane pojedynki tylko ze sobą nawzajem. Pierwsze miejsce zajęli Martyna Dyrda i Remigiusz Ostrowski z klasy IIIC gimnazjum i ich robot „Franciszek”, drugie przypadło drużynie mieszanej w składzie Weronika Szkutnik z klasy IIIC gimnazjum, Arkadiusz Herba z klasy VII i Adam Golik z klasy IV i robotowi „Gruby”, a trzecie Jarosławowi Poborskiemu i Kacprowi Henclowi z klasy IIID gimnazjum z robotem „Dominujący Grześ”.

W kategorii Lego linefollower junior, w której robot musi pokonać jak najszybciej trasę wzdłuż linii wyznaczającej jej tor zajęliśmy miejsca na podium i tuż za nim. Druga lokata w tej kategorii przypadła drużynie z klasy piątej w składzie: Julia Góral, Milena Procajło i Filip Drozd oraz ich robotowi „Fredkowi”, a trzecia drużynie w składzie: Weronika Szkutnik z klasy IIIC gimnazjum, Arkadiusz Herba z klasy VII i Adam Golik z klasy IV oraz robotowi „Puma”.

Nasi uczniowie coraz lepiej sobie radzą w rywalizacji z rówieśnikami z całej Polski. Drużyna z Malechowa powoli staje się rozpoznawalna i zaczyna zdobywać swoją markę, o czym świadczą chociażby zaproszenia, które otrzymujemy od innych drużyn do rywalizacji w organizowanych przez nich turniejach. Cały czas uczymy się nowych rzeczy, zdobywamy cenne doświadczenie i doganiamy najlepszych. Nasze umiejętności mogliśmy rozwijać dzięki dodatkowym godzinom zajęć z robotyki i programowania realizowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego „Rozwijamy Kompetencje Kluczowe uczniów Gminy Malechowo”. Cieszymy się również, że do naszych doświadczonych zawodników z klas trzecich gimnazjum dołączają ich młodsi koledzy ze szkoły podstawowej, którzy w przyszłym roku zajmą ich miejsce i staną się głównymi twórcami robotów z Malechowa.

Dziękujemy panu Radosławowi Nowakowskiemu,Wójtowi Gminy Malechowo, za patronat oraz praktyczną pomoc przy organizacji wyjazdu na Podlasie. Dziękujemy również panu Andrzejowi Golikowi za udostępnienie na szkolną stronę internetową zdjęć dokumentujących nasze sukcesy.