+48 94 318 42 12
spmalechowo@malechowo.pl

„Mohort” – mój Patron

Pod takim hasłem upłynął w tym roku Dzień Patrona w Szkole Podstawowej w Malechowie. 28 września 2007 roku placówka przyjęła imię pierwszego kierownika, założyciela polskiej szkoły w tej miejscowości. Major Ryszard Markiewicz to nie tylko nauczyciel, ale również żołnierz służący w 27 WDP AK, wielki patriota i działacz.

W dniu kolejnej rocznicy uczniowie uczcili pamięć o Patronie, rozwiązując zagadki, układając puzzle, tworząc plakaty o „Mohorcie”. Odbył się również, przygotowany przez p. Mariusza Małysza, IX. Memoriał Biegowy im. majora R. Markiewicza, w którym udział wzięli wszyscy chętni uczniowie. Uczestników biegu nagrodzono okolicznościowymi dyplomami, medalami i pucharami.

Uroczysty dzień zakończyło ognisko z kiełbaskami przygotowane przez p. Patrycję Giś i p. Małgorzatę Holc – przedstawicielki Rady Rodziców.

Wszystkim działaniom z dumą przyglądali się przyjaciele Patrona, pan Antoni Burzyński i pan Józef Burzyński – przedstawiciele Koszalińskiego Środowiska 27 WDP AK. Goście zgodnie stwierdzili, że takie przedsięwzięcia doskonale obrazują słowa Ryszarda Markiewicza, który powiedział: „Wszyscy walczący powinni mieć swoje odznaki, a wszyscy bohaterowie swoje miejsce na Ziemi”. Takim miejscem na Ziemi dla „Mohorta” i pamięci o Nim jest Malechowo.

Wielkie podziękowania dla nauczycieli i rodziców, którzy włączyli się w przygotowania oraz dla uczniów, którzy zaangażowali się w przygotowane działania.