+48 94 318 42 12
spmalechowo@malechowo.pl

Hasło „Ojczyzno ma… Byłaś, jesteś, będziesz.” przyświecało obchodom Narodowego Święta Niepodległości w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Malechowie. W uroczystości uczestniczyli uczniowie, nauczyciele, wychowankowie przedszkola, rodzice oraz zaproszeni goście.

Po krótkim powitaniu przez przewodniczącą SU – Rozalię Morkę apel rozpoczęto odśpiewaniem hymnu Polski. Następnie wystąpiły grupy przedszkolne. Odświętnie ubrane przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem i przejęciem zaprezentowały piosenki „Jesteśmy Polką i Polakiem” oraz „Co to jest niepodległość? ”, wywołując wzruszenie słuchaczy.

Po najmłodszych kolegach i koleżankach na scenę wkroczyła grupa taneczna pod kierunkiem p. Julii Lisieckiej i przedstawiła trudną drogę Polaków do wolności. Poprzez ruch i muzykę dziewczynki z kl. I-III przepięknie ukazały czasy rozbiorów, tragiczną sytuację Polski oraz szczęśliwy moment odzyskania niepodległości.

Kolejnym punktem programu był montaż słowno – muzyczny przygotowany przez uczniów z kl. VI i VII pod kierunkiem p. Elizy Wróblewskiej – Hencel i p. Magdaleny Wełny – Markowskiej. Młodzież przeniosła nas w historyczne czasy przełomu XIX i XX wieku, przeplatając ważne treści utworami lirycznymi i patriotycznymi piosenkami.

Następnie uczniowie z kl. II, przygotowani przez p. Annę Michlewicz, zaprezentowali piosenkę, w której podkreślili najważniejsze wartości naszej ojczyzny – Polski.

Wszystkim występom towarzyszyło skupienie, wzruszenie, duma oraz radość, że możemy żyć w wolnym kraju. Nie zna granic nasza wdzięczność dla tych, którzy poświęcili swoje zdrowie i życie za ojczyznę. Na koniec dyrektor p. Piotr Chylarecki podziękował za przygotowanie apelu i podkreślił, że tak wygląda współczesny patriotyzm – podniosłe uroczystości, wspominanie trudnej historii w słowie mówionym i piosence,  szacunek do symboli narodowych oraz dbałość o język ojczysty.

Serdeczne podziękowanie dla p. Edyty Korowajczyk za piękną, wymowną dekorację oraz dla wszystkich pomocnych dłoni, dzięki którym przygotowano niepodległościową uroczystość.