+48 94 318 42 12
spmalechowo@malechowo.pl

22 czerwca 2021 r. zakończyliśmy oficjalnie realizację projektu Line follower, czyli bolid F1, realizowanego przez p. Dariusz Bartosa i p. Dominika Wrosch wraz grupą 10 uczniów Szkoły Podstawowej w Malechowie. Podsumowanie projektu oraz przezdstawienie efektów jego realizacji odbyło się zdalnie poprzez aplikację Zoom, a obserwatorami byli grantobiorcy tegorocznej edycji programu Edukacja Inspiracja oraz jej organizatorzy.

Realizacja projektu nie była łatwa ze względu na pandemię i pracę zdalną, ale udało nam się rozwiązać ten problem, tworząc startery dla naszych uczniów, zawierające Arduino i wybrane elementy elektroniczne. Zestawy zostały dostarczone uczestnikom do domów, umożliwiając realizację pierwszej części projektu, czyli nauki programowania w języku C/C++.

Olbrzymią pomocą przy realizacji założeń projektu okazały się kursy programowania Arduino dostępne na portalu Forbot.pl, z których czerpaliśmy całymi garściami. Nauczyliśmy się podłączać i programować obsługę LEDów przycisków, potencjometrów, czujników odległości, ruchu, odbicia światła. Zrozumieliśmy różnice między wej/wyj cyfrowymi i analogowymi oraz opanowaliśmy umiejętność sterowania sygnałem PWM.

Po powrocie do szkół w końcu mogliśmy zająć się tym co najważniejsze, czyli składaniem i programowaniem robotów. Nasi uczniowie przystąpili do prac z ogromnym zapałem, zorganizowaliśmy dla nich specjalną nockę z robotyką i programowaniem, na której powstały nasze pierwsze działające line followery.

Przy ciągłych eksperymentach konstrukcyjnych, czasami dochodziło do oderwania jakiegoś przewodu od silnika, ale dzięki zakupionemu zestawowi do lutowania i kilku praktycznym wskazówkom nasi podopieczni sami sobie radzili z tym problemem. Niektórym lutowanie tak się spodobało, że nie chcieli dopuszczać do stanowiska innych.

Nasza wytrwała nauka i praca przyniosły efekty w postaci zbudowania sześciu w pełni działających line followerów, które wciąż modyfikujemy, ulepszamy i przyspieszamy. Cieszymy się, że dzięki współpracy z portalem Forbot oraz doskonałym materiałom dydaktycznym, które są tam dostępne za darmo, mogliśmy w tak krótkim czasie rozwinąć nasze umiejętności, wchodząc w świat zaawansowanej robotyki i programowania.

Podczas konstruowania robotów staraliśmy się tworzyć różne warianty konstrukcyjne. Wydrukowane na drukarkach 3D przejściówki na silniki pozwoliły nam na wykorzystanie i przetestowanie całego posiadanego przez nas arsenału kół z zestawów Lego, co poprawiło szybkość naszych bolidów. Aby sprawniej dobierać optymalne parametry jazdy wykorzystaliśmy możliwość komunikacji z robotem za pomocą pilota na podczerwień oraz dokupionych modułów bluetooth i aplikacji pozwalającej na zdalne sterowanie.

Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości nasze nowe roboty, będą mogły wziąć udział w zawodach. Pierwsza okazja pojawi się już tej jesieni (o ile pozwolą na to warunki sanitarne) w Malechowie, gdyż 22 października 2021 r. (w piątek) planujemy II edycję turnieju Rumble Robots, na której pojawi się konkurencja line follower standard dla robotów sterownych mikrokontrolerami Arduino. Już teraz wszystkich bardzo serdecznie zapraszamy na to wydarzenie.