+48 94 318 42 12
spmalechowo@malechowo.pl

"Podążaj za swoją pasją, a sukces będzie podążał za tobą"

Dnia 26 kwietnia 2018 roku w gdańskim Parku Naukowo – Technologicznym odbyła się pierwsza edycja Bałtyckich Bitw Robotów. Jest to ogólnopolski turniej robotów, w którym udział biorą zespoły z Warszawy, Wrocławia, Katowic, Poznania i wielu innych dużych ośrodków akademickich. Organizatorami wydarzenia były koła studenckie z Politechniki Gdańskiej SKALP i NKSA, które do tej pory niezależnie tworzyły Trójmiejski Turniej Robotów i Roboxy. Główną częścią wydarzenia był turniej robotyki amatorskiej składający się z 12 konkurencji zgrupowanych w 5 kategoriach, w których łącznie wzięło udział 130 robotów.

Uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Dariusza Bartosa i p. Dominika Wroscha w składzie: Szymon Żurowski, Kacper Hencel, Jarosław Poborski, Julia Poborska, Sebastian Pytel, Igor Puścian, Krystian Wawrzynik, Patrycja Ziółkowska, Szymon Filipek, Paulina Koźmińska, Karolina Majcher, Kornelia Wirkus, Julia Zawadzka, Filip Drozd, Jakub Sazon, Mateusz Witaszek, Piotr Radzki, Maksymilian Jodkowski wzięli udział w dwóch konkurencjach turniejowych w kategorii Lego – Lego sumo i Lego linefollower.

Tym razem nasi młodzi inżynierowie zdominowali konkurencję - Lego linefollower, w której w jak najkrótszym czasie należało pokonać ponad 20-metrowy tor o dość skomplikowanym kształcie. Nasi zawodnicy na 19 zgłoszonych konstrukcji zajęli miejsce pierwsze i miejsca od trzeciego do siódmego. Pierwsze miejsce przypadło robotowi Gazonix skonstruowanemu przez Huberta Sochę z klasy IID, który niestety nie mógł z nami pojechać, ale przekazał opiekę nad swoim pojazdem Igorowi Puścianowi, trzecie miejsce zajął team w składzie Igor Puścian i Krystian Wawrzyniak z robotem Ares, a kolejno uplasowały się następujące konstrukcje naszych uczniów: Atom, Pogromca fotoradarów, Pierożek i Żaczek.

W konkurencji Lego sumo nasze roboty również dzielnie walczyły. Po fazie grupowej, w której brało udział ponad 20 konstrukcji, rozgrywanej w czterech 5-6 osobowych grupach do finałowej ósemki zakwalifikowały się 3 nasze drużyny w składzie: Filip Drozd i Jakub Sazon, Jarosław Poborski oraz Kacper Hencel. W finałach bitwy, rozegranych systemem pucharowym, nasze dwie konstrukcje odpadły w pojedynkach ćwierćfinałowych, jak się później okazało z robotami, które zajęły pierwsze i drugie miejsce. Honoru Malechowa bronił do końca Jarosław Poborski i jego robot Lokarmn, zajmując ostatecznie wysokie trzecie miejsce w turnieju.

Wszystkim zawodnikom składamy ogromne gratulacje za wkład pracy i zaangażowanie, które po raz kolejny zaprocentowały tak wysokimi osiągnięciami. W tym roku szkolnym to były nasze ostanie zawody. Bardzo się cieszymy ze zdobytego doświadczenia, mamy satysfakcję z odniesionych sukcesów i towarzyszących temu emocji. Najbardziej cieszy nas jednak fakt, że ciągle powiększa nam się grupa entuzjastów robotyki i programowania, którzy są gotowi poświęcać czas i własne środki materialne, aby promować naszą szkołę i gminę Malechowo.

W przyszłym roku szkolnym chcielibyśmy wziąć udział w turniejach w Łodzi, Warszawie i Poznaniu i mamy nadzieję, że uda nam się pozyskać środki pozwalające na zrealizowanie tych ambitnych przedsięwzięć.